Epilepsi

Çocuğunuz dalıp gidiyorsa ‪#‎epilepsi‬ olabilir!

Halk arasında ‪#‎sara‬ olarak bilinen epilepsi, tedavisi uzun süren ve oldukça meşakkatli bir hastalık. Kasılma nöbetleriyle seyreden saranın çocuklardaki en mühim belirtilerinden biri sabit bakış ve dalıp dalıp gitmek.

Epilepsi, beyindeki elektriksel uyarıların anormal ve düzensiz ortaya çıkmasıyla oluşan bir bozukluk. En bilinen haliyle vücudun kasılması, kendini kaybetme gibi semptomlarla görülüyor. Halk arasında sara adıylabilinen epilepsi, bazen göz seğirmesi, sıcak basması, bazen sadece dalma ya da kusmayla da seyreden çok karmaşık bir hastalık aslında. Tedavisi de oldukça meşakkatli. Hemen her yaşta görülse de çocuk yaşta teşhisi önemli. Çocuklardaki en önemli belirtileriyse baş dönmesi, gözleri belirli bir noktaya dikme ve sabit bakış. Peki, epilepsi nasıl teşhis ediliyor? Ebeveynler çocuklarındaki hangi belirtilerden şüphe etmeli?

Hangi hastalıklarla karışıyor?

Her yüz kişiden biri epilepsi hastası. Bazı hastalıklar genetik yapıyla yakından ilgili. Epilepsi de bu gruptan. Yaşam tarzı, beslenme ve çevre sara için önemli faktörlerden. Hastalığın nedeni belli olmayabiliyor çoğu zaman. Buna idyopatik epilepsi deniyor. Kişi bazen ömür boyu bir tek nöbet bile geçirebilir. Nöroloji Uzmanı Dr. Sezer Atay, saranın yeni doğandan ergenliğe çocukluğun her evresinde görülebileceğini söylüyor. Yeni doğan ve bebeklik döneminde genellikle kötüleşmiyor, daha hafif seyrediyor. Ateşsiz ve tekrar etme özellikleri olan nöbetler birçok hastalıkla karışabiliyor. Nefessiz kalma, hipoglisemi (kan şekeri düşmesi), çocukların 3 ay ile 3 yaş arası sıkça geçirdikleri ateşli havaleler, uykuda sıçrama, tikler, irkilme, gece korkuları, zehirlenmeler karışabileceği durumlardan birkaçı. Nöbetler sadece çocukları değil, aileyi de korku, depresyon ve paniğe yöneltebilir.

Nöbet esnasında

· Sakin kalmaya özen gösterin, çocuğu yere yatırıp başının altına yumuşak bir yastık koyun.
· Çarpmaları önlemek için çevredeki tehlikeli eşyaları kaldırın.
· Gözlüğü varsa çıkarın.
· Çocuğu yan yatırın, ağzını temizleyerek nefes yolunu açık tutmaya çalışın.
· Nöbet esnasında soğan koklatma, su içirme, kaşıkla ağzını açmaya çalışma gibi hareketler tehlikeli olabilir.
· Hızlıca hastaneye ulaşmaya çalışın. ‪#‎Anadoluhastaneleri‬ ‪#‎Avcılar‬‪#‎Çanakkale‬ ‪#‎Karadenizereğli‬